Projelerimiz

Trabzon “Yerel Yöneticiler“ Çalıştayı


Trabzon’da yoğun çalışılan bir alan olan ev eksenli çalışmaya, kamu-sivil toplum dayanışmasına ve işbirliğine katkı sağlamak amacıyla 22.Ocak.2013 tarihinde “Yerel Yöneticiler Çalıştayı “yapılmıştır.

Yapılan Çalıştayın Raporu Aşağıda Sunulmuştur.

Katılımcılar:

 • 1-   İŞKUR Trabzon İl Müdürlüğü temsilcisi
 • 2-   Halk Eğitim Merkezleri Müdürü
 • 3-   Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Toplum Merkezi Müdürü
 • 4-   Trabzon Olgunlaşma Enstitüsü Müdür Yrd.
 • 5-   Trabzon Dernekler Müdürlüğü temsilcisi
 • 5-   BM Kadın Dostu Kentler Projesi Yerel Koordinatörü
 • 5-   İl Özel İdare Müdür Yardımcısı
 • 5-   Yomra Kadın Derneği
 • 5-   Karadeniz Kadın Derneği
 • 5-   Emek Sensin Ev Eksenli Çalışan Kadınlar Derneğinden 16 kişi

Yöntem:

Çalıştaya kadın istihdamını artırmak için son yıllarda yapılan yasal değişikliklere (en belirgin olanı 25 Mayıs 2010 yılında yayınlanan Başbakanlık Genelgesi) kamu tarafından gerçekleştirilen projelere ve desteklere değinilerek başlanmış ardından Ev eksenli çalışmaya, sorunlarına ve çözüm önerilerine ilişkin power point sunum yapılmıştır.

Trabzon’da Ağustos-Eylül tarihlerinde 50 ev eksenli çalışan kadın ile yapılan haritalama çalışmalarının sonuçları kamu ile paylaşılarak sorunun bu il için de ne kadar önemli olduğu konusunun altı çizilmiştir. Çünkü tüm Türkiye’de olduğu gibi Trabzon’da da Ev eksenli çalışan kadın sayısı oldukça fazladır. El sanatlarından kazaziye ve hasır (altın ve gümüş işlemeciliği) yaygın olarak fason biçimde kadınlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Kadınlar büyük emeklerle atölyelerden gelen malzemelerle işledikleri hasır ya da kazaziye türü mücevheratları kuyumculara (atölyelere) teslim etmekte, emekleri aracılar tarafından ederinden ucuza satın alınmaktadır.(Yapılan dikey haritalamalarda bu ürünlerin emek için ödenen ücretin neredeyse 100 katı fazlasıyla satıldığı gözlenmiştir.)

Çalıştayın ikinci bölümünde kamunun ev eksenli çalışanlar ve örgütleri ile hangi konularda ortaklık yapabilecekleri konusunda görüş alışverişinde bulunmalarına olanak tanıyan bir ortam yaratılmaya çalışılmıştır. Trabzon’da yapılan haritalama çalışmasında Ev eksenli çalışan kadınlar sorunlarını genellikle üç yola çözdüklerinden söz etmişlerdir.

Şöyle ki;

 • 1-   Kendisi gibi ev eksenli çalışanlara danışmak,
 • 2-   Kendi çabalarıyla çözmeye çalışmak,
 • 3-   İşverenle/ aracıyla sorunu çözmek.

Kazaziye yapanlar yerellerinde bu işi yapan kadın sayısının çokluğu ve örgütsüz olmaları nedeniyle sorun çözümünde işverenin kendilerini “nasıl olsa yapacak başkalarını bulurum” düşüncesiyle önemsemediğine dikkat çekmişlerdir.

Kazaziye dışındaki işleri yapan (örgü, dantel, kanaviçe, makine vb) ev eksenli çalışan kadınların önerileri ise;

 • 1-   Ürünlerini satacakları pazarların kurulması.
 • 2-   Ürünlerini sergileyecekleri olanakların/ortamların yaratılması.
 • 3-   Kadınların kendi işlerini kurmaları için geriye dönüşü olmayan krediler verilmesi.
 • 4-   Ürün tasarım/ürün geliştirme kursları verilmesi.
 • 5-   Ürünlerinin reklamının yapılması.

Kamu katılımcıları öncelikle kendi kurumlarına, çalışma alanlarına ilişkin bilgilendirme yapmışlar, ardından ev eksenli çalışma konusunda destek verebilecekleri proje ve çalışmalarından söz etmişlerdir. Dernek üyesi kadınlar ise bir gün önce çalıştayda belirledikleri çeşitli soruları sorarak kurumları daha iyi tanıma olanağı bulmuş, ortaklık yapabilecekleri, destek alabilecekleri noktalar konusunda netlik kazanmışlardır.

Ayrıca katılımcı kamu kurumları bazı soruların muhatabının kendileri olmadığını belirtmiş ve çözüm üretebilecek ilgili kamu kurumuna yönlendirme konusunda yardımcı olmuşlardır.

Kamu kurumu temsilcileri kamu ile iletişim kurmak için kadınların örgütlü olmasının pozitif bir durum olduğunu, işi kolaylaştıracağını da sözlerine eklemişlerdir.

Ürün geliştirme ve tasarım açısından Olgunlaşma Enstitüsü temsilcisi işbirliği yapmaya hazır olduklarını ve bu konuda gerekli yasal girişimleri başlatacağı konusunda açıklamada bulunmuştur.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Trabzon Toplum Merkezlerinin kermeslerinden yararlanmak istediklerini belirten üye kadınlar bu konunun takipçisi olacaklarını da belirtmişlerdir.

Üye kadınların tümü toplantı sonrası yapılan değerlendirmede kamu ile ilk kez bu tür bir toplantıya katılarak bilmedikleri ya da yanlış bildikleri birçok konuda bilgi sahibi olduklarını ve bu tür toplantıların daha sık yapılmasının yararlı olacağını belirtmişlerdir.

Kullanıcı Menüsü

Kullanıcı Adı :

Şifre :

E-Bülten

E-Bültene Kayıt Olun

E-Mail Adresiniz